Off/On grid süsteemide plussid ja miinused

Kõige pealt tuleks mõelda enne seadmete soetamist, et kas luua koju autonoomne süsteem või võrku ühendatud süsteem- selleks võiks üle vaadata kummagi süsteemi plussid ja miinused

download

Võrku ühendatud(ON-Grid) süsteem

offgrid

Autonoomne(OFF-Grid) süsteem

 

Eeliste võrdlus

Autonoomne süsteemi eelised Võrku ühendatud süsteemi eelised
Pärast seadmete tasuvus aastaid on elektri hind odavam Odavam- vähem seadmeid- mis vähendab tasuvus aastaid
Sõltumatus elektri hindadest, võrgutasust Vähem seadmeid mis võiksid rikki minna
Sõltumatus elektrikatkestusest/riketest Suvekuudel on elektri tarbimine palju väiksem- seega saab ülejäänud elektri võrku müüa, et talvel seda tarbima hakkata.
Stabiilsus

 

 

Puuduste võrdlus

Autnoomse süsteemi puudused Võrku ühendatud süsteemi puudused
Kallid seadmed- mis tõttu suurenevad tasuvusaastad Võrgutasud- sõltuvus turuhinnast
Seadmete rikke korral pole võrguelektrit tagavaraks Sõltuvus riketest/elektrikatkestustest
Peab olema küllaltki suure võimsusega, et päiksevaesel ajal piisavalt palju toodaks- või siis piisavalt suurt akupanka omama -kuhu suvekuudel ülejäänud elekter salvestada

PÄIKESEPANEELIDE LIIGID

colored-solar-panels-mono-vs-poly-crystalline
Suurem osa päikesepaneelide-materjalist on räni. Leidub amorfset või kristallilist räni. Tulenevalt sellest on maailmaturul eri liiki elektrienergiat tootvaid nii mono- ja polükristallilised ning amorfse kilega päikesepaneelid. Räni tüübist sõltub päikesepaneelihind ja efektiivsus. Kõige odavam on amorfne räni, kuid ta on ühtlasi ka vähemefektiivne. Kristallilisest ränist päikesepaneelide kasutegur on suurem, kuid materjal on kallim, see tuleneb räni puhastusprotsessist.

Monokristallilised päikesepaneelid – kõige efektiivsemad, kuid tootmine on kulukas, sest paneelis kasutatakse kristallilist räni, mis on toodetud suurte tahvlitena ning hiljem lõigatakse need päikesepaneeli suurusteks millest valmib üks suur element.Monokristalliliste päikesepaneelide kasutegur on ligikaudu 40%.

Polükristallilised päikesepaneelid – natukene väiksema kasuteguriga, kuid samas veidi odavamad. Polükristallilistes päikesepaneelides kasutatakse mitmeid väiksemaid elemente, mis on omavahel ühendatud- see tähendab et terve paneel koosneb mitmetest väikestest elementidest. Polükristalliliste paneelide kasutegur jääb 47% juurde.

Amorfse kilega päikesepaneelid – toodetakse kristallilistest paneelidest erinevalt: neil puudub täielikult kristalliline struktuur ning kile kantakse otse erinevatele materjalidele. Eelisteks on on madal tootmiskulu ning multifunktsionaalne kasutamis võimalus. Amorfset räni ja sarnaseid pooljuhte saab toota palju kiiremini kui monokristallilise puhul. Amorfse kilega päikesepaneele saab kanda õhukeste kihtidena erinevatele materjalidele, ning seejuures on võimalik teha ka painduvaid päikesepaneele. Kilepaneelide suureks puuduseks on nende kõige väiksem kasutegur 9% hetkel saadaval olevate päikesepaneelide hulgas.

 

Meie poest saad osta polükristall paneele

PÄIKESEPANEELIDE TÖÖPÕHIMÕTE

250poly

Paneelid on üldjuhul konstrueeritud mitmekümnest elemendist, mis koostöös suurendavad võimsust. Seejärel ühendatakse paneelid akudega ning spetsiaalse automaatikaga, mida on võimalik juhtida kusagilt puldist või siis distantsjuhtimisel näiteks mobiiltelefoni või arvuti abil. Päikeseenergia salvestub mingi aja kestel akudesse ning seejärel jõuab vool läbi inverterite tarbijateni. Enamasti kasutatakse otse võrku ühendatud süsteeme kus elektrit toodetakse nii võrku kui ka tarbijateni ning kasutatakse ka autonoomseid süsteeme kus elekter jõuab otse tarbijateni.

 

Joonis 1.1 Võrku ühendatud süsteem